Top Social

Akika ne demektir? Akika kurbanı kesmenin hükmü ve hikmeti nedir?

kurban, müstehablar, fıkıh, sünnet-i seniyye, bebeklere dair,Yeni doğan çocuğun başındaki tüylere “akîka” ismi verilir. Çocuk için Cenâb-ı Hakk’a şükür olarak kesilen kurbana da 'Akîka (nesîke) kurbanı' denir.

Akîka kurbanı kesmek müstehabdır. Akîka kurbanı çocuğun doğduğu günden itibâren kesilebilir. Yedinci günü kesmek daha faziletlidir.

Kurban olmaya elverişli bir hayvan akîkaya da yeterli olur. Erkek ve kız çocuğu için birer kurban kesilebilir. Erkek çocuk için iki kurban kesilmesi de uygundur. 

Akîka kurbanı kesilirken anası yâhut babası “Yâ Rabbe’l-âlemin, bu benim çocuğumun akîkasıdır. Onun cehennem ateşinden kurtuluş fidyesi olsun.” diye duâ eder.

Vaktiyle akîka kurbanı kesilmemiş olan kimse kendi nâmına bir kurban kesebilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allâhü Teâlâ’nın emri ile peygamberliğini ilân etmesinden sonra kendileri için ve iki torunlarının doğumlarında onlar için akîka kesmişlerdir.

Akîka kurbanının etinden sâhibi yiyebilir, başkalarına yedirebilir ve etin bir kısmını, tamamını veya kurbanın kendisini bağışlayabilir.

Çocuklar Allâh’ın lütfudur. Bu kurbanlar da o lütfa karşı birer şükran ifâdesidir.

3 yorum on " Akika ne demektir? Akika kurbanı kesmenin hükmü ve hikmeti nedir? "
  1. TEŞKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN ADAK KURBANI İLE İLGİLİDE PAYLAŞIM BEKLİYORUZ CAİZLİĞİ HAKKINDA İNKAR EDENLER DENK GELİYOR GÜNLÜK HAYATTA SUREKLİ

    YanıtlaSil