Top Social

Her türlü afetten korunma duası

Allah-ü teala, dua, fetva emini, hadis-i şerif, İmam Nevevi, muhafaza, musibet, korunma duaları,


جاء رجل إلى أبي الدرداء فقال : يا أبا الدرداء قد احترق بيتك ، فقال : ما احترق ، لم يكن الله عز وجل ليفعل ذلك بكلمات سمعتهن من رسول الله صلى الله عليه وسلم ، من قالها أول نهاره لم تصبه مصيبة حتى يمسي ، ومن قالها آخر النهار لم تصبه مصيبة حتى يصبح : 

Bir adam Ebu'd-Derda (r.a.)'a geldi ve 'Ey Ebu'd-Derda, evin yandı.' dedi. Ebu'd-Derda (r.a.); 'Hayır yanmadı. Allah-ü teâlâ, rasüllüllah (s.a.v.)'den işittiğim şu kelimeler sebebiyle evimi yakmaz. Zira kim o kelimeleri sabah vakti okursa, akşama kadar kendisine hiçbir musibet isabet etmez. Kim de akşam okursa, sabaha kadar hiçbir musibete dûçâr olmaz.' diye cevap vererek şu duayı okudu:

اَللَّهُمَّ اَنْتَ رَبِّى لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَاَنْتَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاﷲِِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ مَا شَاءَ اللَّهُ كَانَ وَمَالَمْ يَشَاءْ لَمْ يَكُنْ اَعْلَمُ اَنَّ ﷲََ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ وَاَنَّ ﷲََ قَدْ اَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْمًا وَاَحْصَى كُلَّ شَيْءٍ عَدَدًا اَللَّهُمَّ اِنِّى اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِِّ نَفْسٍِ وَمِنْ شَرِِّ كُلِّ دَابَّةٍ اَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا اِنَّ رَبِّى عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ 

Allâhümme ente rabbî lâ ilâhe illâ ente aleyke tevekkeltü ve ente rabbü'l-arşi'l-azîm. Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm, mâşâallâhü kâne ve mâ lem yeşe' lem yekûn, âlemü ennallâhe alâ külli şey'in kadîr ve ennallâhe kad ehâta bi külli şey'in ılmen ve ahsâ külle sey'in adedâ. Allâhümme innî eûzübike min şerri külli nefsin ve min şerri külli dâbbetin ente âhizün binâsıyetihâ inne rabbî alâ sırâtin müstekîm.

Mânâsı:

Allah'ım! Sen, benim rabbimsin. Senden başka ilah yoktur. Sana güvendim, Sen o muazzam arşın sahibisin. Yüce ve kudretli Allah'tan başka sığınacak kimse yoktur. Allah-ü teala ne dilerse o olur, dilemezse olmaz. Ben biliyorum ki, Allah (c.c.) herşey üzerine kâdirdir. Muhakkak O'nun ilmi her şeyi kaplamıştır ve her şeyin sayısını bilir. Allah'ım, her nefsin ve mahlûkun şerrinden sana sığınırım.Onların idaresi ve yönetimi senin elindedir. Muhakkak benim rabbim doğru yol üzerinedir.

Rasülüllah (s.a.v.)'in ashabından birinden yapılan başka bir rivayette ise, hâdise şöyle anlatılmaktadır: (Bu rivayette Ebu'd-Derda ismi zikredilmiyor.)

ورواه من طريق آخر ، عن رجل من أصحاب النبي صلى الله عليه وسلم ، لم يقل : عن أبي الدرداء ، وفيه : أنه تكرر مجئ الرجل إليه يقول : أدرك دارك فقد احترقت ، وهو يقول : ما احترقت لأني سمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول : ع من قال حين يصبح هذه الكلمات ، لم يصبه في نفسه ولا أهله ولا ماله شئ يكرهه ع ، وقد قلتها اليوم ، ثم قال : انهضوا بنا ، فقام وقاموا معه ، فانتهوا إلى داره وقد احترق ما حولها ولم يصبها شيء

"Bir adam o sahâbiye geldi ve 'Evine koş, evin yandı.' dedi. Bunun üzerine o sahabi; 'Hayır yanmadı. Çünkü ben rasülüllah (s.a.v.)'den duydum ki, bu (yukarıdaki) duayı okuyan kimseye ne kendisi hakkında, ne ehli hakkında, ne de malı hakkında hoşlanmayacağı hiçbir şey isabet etmez. Ben bugün bu duayı okudum.' dedi. Sonra o gelen adama; 'Hadi beraber gidelim.' deyip evine kadar gittiler. Baktılar ki, sahabinin evinin etrafındaki her şey yanmış ama onun evine bir şey olmamış.

| İmam Nevevi / el-Ezkâr

ilk yorumu sen yap
Yorum Gönderme